Võlgu ei pea pärima
Pärandvara koosneb nii pärandaja õigustest kui ka kohustustest. Seega pärandi vastuvõtmisel vastutab pärija pärandvaral lasuvate kohustuste eest nii päritud vara väärtuse ulatuses, kui ka isikliku varaga. Ehk teisisõnu muutuvad päritud kohustused sisult pärija isiklikeks kohustusteks, millega aga vähesed on oma elu majandamisel arvestanud.
Pärandi loobumissüsteem
Eesti pärimissüsteemis kehtib nn loobumispõhimõte ehk pärijaks saamiseks ei pea esitama avaldust. Juhul, kui pärima õigustatud isik ei esita seaduses ettenähtud aja jooksul notarile pärandist loobumise avaldust, siis loetakse ta pärandi automaatselt vastu võtnuks ehk pärijaks. Loobumisavaldus tuleb esitada notarile kolme kuu jooksul pärimisõigusest teadasaamisest arvates või kui pärija saab teada või peab teada saama pärandaja surmast.
Võib loobuda pärandist või viia läbi inventuur
Tuleb ette, et lahkunust maha jäänud pärandvara koosneb suures osas võlgadest, mille pärimine tähendaks pärijale suuri varalisi probleeme. Kui puudub soov pärandvaral lasuvaid kohustusi täita, siis on pärima õigustatu isiku esimeseks võimaluseks loobuda pärandi vastuvõtmisest. Selliselt ei lähe pärandaja vara ja kohustused üle pärima õigustatud isikule. Kui kõik pärima õigustatud isikud pärandist loobuvad, siis loetakse pärijaks riik või kohalik omavalitsusüksus, viimati nimetatud ei saa seaduse kohaselt pärandi vastuvõtmisest loobuda.
Kui aga pärija võttis juba pärandi vastu või loobumine polnud seadusest tulenevalt võimalik, siis on samuti võimalik rahalist vastutust päritud kohustuste eest piirata. Pärija ei pea täitma pärandaja kohustusi oma isikliku vara arvelt, kui ta on pärimismenetluse käigus nõudnud pärandvara inventuuri tegemist ning pärast seda täitnud kohustused seaduses sätestatud korras, välja on kuulutatud pärandvara pankrot või kui pankrotimenetlus on lõppenud pankrotti välja kuulutamata, raugemise tõttu. Seega pärast inventuuri tegemist on pärija vastutus pärandvaraga seotud kohustuste eest piiratud pärandvara väärtusega, kuid ainult inventuuri läbiviimisest ei piisa.
Eeltoodu tähendab, et kui pärima õigustatud isikul tekib enne või pärast pärandi vastuvõtmist kahtlus, et pärandvaral lasuvad kohustused ületavad varade väärtuse, siis tuleb viivitamatult pärimismenetlust läbiviivale notarile väljendada oma soovi inventuuri läbiviimiseks.
Kui pärija esitab inventuuri nõude enne pärandi vastuvõtmist, määrab notar inventuuri tegija pärast seda, kui inventuuri nõude esitaja on pärandi vastu võtnud, sest ainult pärandi vastu võtnud pärija saab nõuda pärandi inventuuri teostamist.
Notar määrab inventuuri läbiviimiseks kohtutäituri, kelle ülesandeks on teha kindlaks pärandvara hulka kuuluvad varade koosseis ja väärtus ning tuvastada ka kõik olemasolevad või tulevikus sissenõutavaks muutuvad kohustused ja nende ulatus.
Füüsilisest isikust pärija saab esitada pankrotiavalduse ka inventuuri tegemata, kui on selge, et pärandaja võlgade maksmiseks pärandvarast ei piisa. Kuid riik ja kohalik omavalitsusüksus peavad igal juhul nõudma pärandile inventuuri (Pärandi inventuur on kohustuslik, kui pärijaks on piiratud teovõimega isik, kohalik omavalitsusüksus või riik, nagu sätestab pärimisseaduse § 136. lõige 1).
Inventuur
Nõude inventuuriks võib notarile esitada koos pärimismenetluse algatamise avaldusega või pärandi vastuvõtmise avaldusega. Notar määrab inventuuri tegijaks kohtutäituri, kelle tööpiirkonnas pärand avanes. Kui pärand avanes välisriigis, määrab notar inventuuri tegijaks kohtutäituri, kelle tööpiirkonnas asub pärandvara hulka kuuluv kinnisasi. Kui pärand avanes välisriigis ja pärandvara hulka ei kuulu Eestis asuvat kinnisasja, määrab notar kohtutäituri omal äranägemisel.
Pärija võib notariaalselt tõestatud inventuuri nõude notarile esitada ka kolme kuu jooksul pärast seda, kui ta sai teada või oleks pidanud teada saama asjaoludest, millest võib järeldada, et pärandvarast ei piisa pärandaja võlausaldajate nõuete rahuldamiseks.
Inventuuri eesmärgiks on koostada pärandvara nimekiri, kuhu kantakse kõik pärandi avanemise ajal olemasolevad päritavad asjad ning õigused ja kohustused, samuti nende tähistamiseks ning väärtuse kindlakstegemiseks vajalik kirjeldus ja hinnang.
Inventuuri tegemiseks annab notar tähtaja, mis ei või olla lühem kui kaks kuud ega pikem kui kolm kuud. Notar võib inventuuri tähtaega kaalukal põhjusel pikendada.
Nõude esitaja esitab inventuuri tegijale nimekirja talle teada olevast pärandvarast ja pärandvaraga seotud kohustustest ning see esitatakse kinnitamiseks notarile. Pärast pärandvara nimekirja notarile esitamist loetakse inventuur lõppenuks.
Pärandaja kohustuste kindlakstegemiseks tuleb inventuuri käigus viia läbi üleskutsemenetlus, mille läbiviimiseks avaldab inventuuri tegija ametlikus väljaandes Ametlikud Teadaanded teate.
Kui vara ei kata kohustusi
Inventuuri tulemusena võib selguda, et pärandvara koosseisu kuuluvad võlad ületavad varade väärtuse. Siis on pärijal õigus esitada kohtusse pankrotiavaldus pärandvara pankrotimenetluse alustamiseks. Sellisel juhul määrab kohus pärandvarale pankrotihaldur, kes alustab olemasolevate varade müüki, et seejärel müügist saadud vahendite arvelt saaks tasuda pärandvara kooseisu kuulunud võlad võimalikult suures ulatuses.
Pärandvara pankrotimenetluse alustamise eelisteks on, et pankrotihalduril on olemas piisavad teadmised võlausaldajate nõuete rahuldamise protsessist ning kogemus vara võõrandamises selliselt, et see vastaks turuhinnale. Iseseisvalt võlausaldajate nõuete rahuldamine ja vara müük võib lõppeda olukorraga, kus võlausaldajad tunnevad, et üht eelistatakse teisele või arvatakse näiteks hoopis, et vara müük pole olnud piisavalt efektiivne. Sellelaadsete vaidluste vältimiseks ja aja kokku hoidmiseks on alati mõistlikum esitada kohtusse pärandvara pankrotiavaldus.
Pankrotihaldur kannab pankrotimenetluse kulud üldjuhul pärandvara arvelt, seega ei pea pankrotiavalduse esitamisel muretsema ka halduri tasustamise ja muude väljaminekute pärast. Juhul kui aga pärandvarast ei piisa pankrotimenetluse kulude kandmiseks, lõpetatakse pankrotimenetlus raugemisega ning paraku peavad võlausaldajad lugema oma nõuded jäädavalt mitterahuldatuks.
Loe edasi: https://www.rup.ee/meistri-eri/v-lgu-ei-pea-parima