Teadaanded ning soovitused eriolukorraks
Anname teada, et advokaadibüroo Eipre & Partnerid töö jätkub tavapäraselt ning oleme oma klientidele kättesaadavad igal tööpäeval. Eriolukorra kehtimise ajal kasutame rohkem kirjalikke võimalusi ja tehnilisi lahendusi. Kui olete kokku leppinud kohtumise advokaadiga büroos, siis on kohustuslik eelnevalt veenduda, ega teil ei ole viirushaiguse sümptomeid. Tulenevalt olukorra tõsidusest on rangelt soovituslik eelistada kontaktivabu lahendusi. Advokaatidega on võimalik ühendust saada meilitsi, helistades, Skype kaudu või muude tehniliste platvormide toel.
Büroo Skype kontaktid on järgmised: terjeeipre, merit.tammik, Raul Ainla.
Kohtud jätkavad oma tööd ning menetlevad kohtuasju võimalusel kirjalikult. Määratud kohtuistungite puhul võtab kohus menetlusosalistega ühendust, et anda teada menetluse edasine käik.
Kui on kahtlus, et olete nakatunud koroonaviirusesse (olete tulnud välismaalt, teil on olnud kokkupuude isikuga, kes on hiljem osutunud COVID-19 positiivseks või on tegemist muu juhtumiga), soovitame piirata igapäevategevusi ning võimaluste piires teha neid kodust.
Järgnevalt toome võimalused, millistel viisidel koroonaviirusega seotud eriolukorra ajal töötajana toimida:
- Võimalusel teha tööd kaugtööna kodukontorist. Kodukontoris töötamine tuleb eelnevalt tööandjaga kooskõlastada ning seda saab teha vaid juhul, kui töö tingimused seda lubavad.
- Kui töötajal on haiguse sümptomid, tasuks kaaluda haiguslehele jäämist. Patsientidel on ajutiselt võimalik avada oma haigusleht iseseisvalt veebilehel digilugu.ee. Vastavalt peaministri avaldusele arutatakse käesoleval hetkel muudatusi, millega saaks koroonaviirusega haiguslehele jäänud inimesed hüvitist esimesest haiguspäevast. Selline meede aitaks tagada töötajatele 70% senisest sissetulekust.
- Kui töö tegemine kodukontorist ei ole võimalik või puuduvad haiguse sümptomid, võivad pooled kokku leppida kas tasustatud või tasustamata (lisa)puhkuse andmises.
Tööandjal ei ole õigust nõuda, et töötaja vormistaks puhkuse või võtaks haiguslehe juhul, kui haigusnähud puuduvad.
Töömahu ajutine vähenemine
Töömahu ajutise vähenemise tõttu on tööandjal õigus vähendada töötaja töötasu miinimumtöötasuni 12-kuulise perioodi jooksul kolmeks kuuks. See on lubatud juhul, kus tööandja ei saa ettenägematutest, temast mitteolenevatest majanduslikest asjaoludest tulenevalt anda töötajale kokkulepitud ulatuses tööd. Võimaluse korral peab tööandja enne töötasu vähendamist pakkuma töötajale teist tööd.
Töötasu vähendamise korral on töötajal õigus keelduda töö tegemisest võrdeliselt töötasu vähendamisega.
Töömahu vähenemine
Ametiühingud on palunud tööandjatel oodata töötajate koondamisega, kuid juhul, kui töösuhte jätkamine ei ole enam võimalik seoses töömahu vähenemise, töö ümberkorraldamise või muul töö lõppemise juhul, on koondamine üks tööandja võimalustest. Tuleb meeles pidada, et ka koondamise puhul peab tööandja võimalusel pakkuma töötajale esmalt teist tööd.