Tartu maakohus kuulutas 24. mail välja puitmajatootja Ritsu Loghomes pankroti, mis on jätk pikka aega kestnud Ritsu kaubamärgiga skeemitamisele.
Kui toksida otsingumootorisse sõna „Ritsu“, jõuab huviline esimese vastena pika ajalooga puitmajatootja kodulehele. Seal on ülevaade nii Ritsu tehtud töödest, kontaktidest kui ka isegi meediakajastustest. Küll aga pole kodulehelt võimalik üles leida, millise juriidilise keha alt Ritsu hetkel toimetab.
Tõenäoliselt pole tegu hooletusega, vaid elementaarse info puudumist aitab selgitada tõsiasi, et Ritsu nime taga on viimaste aastate jooksul toimetanud mitu tänaseks kustutatud või pankrotti läinud keha. Tootmine aina uute kehade alt jätkub aga tänaseni. Sotsiaalmeediasse ilmus veel mai lõpuski postitus Saksamaal valminud „Ritsu majast“.
Uus keha, samad töötajad
Valgamaa tuntud puitmajade ehitajat puudutav saaga sai alguse 2018. aastal, kui Ants Randmaa müüs majandusraskustesse ja saneerimismenetlusse sattunud Ritsu ASi koos oma tootmisvarade ja kohustustega maha Rait Allikule.
Allik aga ei jätkanud majandustegevust mitte Ritsu ASi alt, vaid nimetas enda varem metsa kokkuostuga tegelenud ettevõtte TR Rent OÜ ümber Ritsu Loghomesiks. Peagi oli Ritsu AS töötajatest tühi ning suur osa varasematest töötajatest võeti uue ettevõtte palgale. Ka tegutsemispaik Tõrva vallas asuvas tootmishoones jäi endiseks.
Saneerimismenetluses olnud Ritsu ASi majandustegevus seevastu rauges. Võlausaldajatele jäeti finantsaruanded esitamata, mispeale otsustas kohus ettevõtte saneerimise lõpetada. Sadu tuhandeid võlgu olnud Ritsu aga ühines teise äriühinguga ja kustutati äriregistrist peagi.
Mõistagi polnud „vana Ritsu“ võlausaldajad säärase asjade käiguga rahul. Ritsule juba 2017. aastal materjali müünud ning rahata jäänud OÜ B4B esitas seepeale võlanõude Ritsu Loghomesi vastu. B4B põhjendas Tartu maakohtule, et kuna Ritsu majandustegevus ja identiteet viidi üle uude kehasse, kandusid sellega üle ka eelmisest ettevõttest üles jäänud võlad. Kuigi Allik püüdis omakorda väita, et „vana Ritsu“ kohustused jäid kustutatud ettevõttesse maha, ei olnud kohus selle argumentatsiooniga päri.
Maakohus leidis, et ei ole eluliselt usutav, et täpselt samal ajal ja samas piirkonnas tegutsevatest ettevõtetest juhuslikult üks lõpetab töötajaga töösuhte poolte kokkuleppel ning teine võtab töötaja kohe tööle, kui mõlemal ettevõttel on sama juhtkond ja sarnane tegevusvaldkond.
Tuttavad kombed jätkuvad
Maakohus jõudis järeldusele, et Ritsu tuum on uude juriidilisse kehasse üle viidud ning mõistis Ritsu Loghomesilt B4B kasuks välja ligi 10 000 euro suuruse võla. Allik kaebas otsuse edasi ka ringkonnakohtusse, kuid ei saanud õigust ka sealtki.
Kuna kohtulahend tegi Ritsu Loghomesi „vana Ritsu“ võlgade kohuslaseks, tekkis seeläbi ka teistel võlausaldajatel võimalus oma nõuded ettevõtte vastu välja käia. Nii esitasid Äripäeva andmetel Ritsu Loghmesi vastu 200 000 euro suuruse nõude ka kunagise omaniku Ants Randmaa esindajad, väitega, et Randmaa oli andnud oma toonasele ettevõttele laenu.
Allik aga ei jäänud ootama, millal kunagised võlausaldajad hagidega välja ilmuvad. Kui Tartu maakohtu otsuse ajal, 2021. aasta oktoobris oli Ritsu Loghomesi palgal 22 töötajat ning kvartalikäive lähenes miljoni euroni, siis vaid mõned kuud hiljem oli ettevõttes alles vaid 2 töötajat. Pärast seda, kui ringkonnakohtust Loghomesi jaoks meelepärast otsust ei tulnud, lakkas ettevõtte majandustegevus täielikult.
Ärilehe andmetel koliti Ritsu majandustegevus Ritsu Loghomesist omakorda edasi ettevõttesse Ritsu Liimpuit ning teistesse Ritsust tuletatud nimedega firmadesse. Tänaseks pole enam alles ka Ritsu Liimpuitu – ettevõtte kustutati tänavuse aasta märtsis.
Tartu maakohus aga menetleb endiselt veel Ritsu Loghomesi kaasust. Kuigi võlausaldajad oodatakse 10. juunil toimuval koosolekule, on tegelikult selge, et selle pankrotimenetluse käigus neil oma võlga kätte saada ei õnnestu. Ritsu Loghomes on ammu igasugustest varadest tühjaks tehtud.
Artikli leiad SIIT.