Terje Eipre: mis juhtus pankrotiseadusega?
Vabariigi President kuulutas välja uued pankrotiseaduse muudatused, mis jõustuvad 1. veebruaril. Erandiks on maksejõuetusteenistuse loomisega seotud seadusemuudatused, mis jõustuvad 2022. aasta 1. veebruaril, ning mõned kiiret reageerimist vajanud muudatused, mis seoses eriolukorraga juba kehtivad. Kui pankrotiavaldus on menetlusse võetud enne 2021. aasta 1. veebruari, siis kohaldatakse nõuete kaitsmisele ja tunnustamisele redaktsiooni, mis kehtib kuni 2021. aasta 31. jaanuarini.
Muudatuste läbivaks teemaks on olnud pankrotimenetluse tõhustamine. Osapoolte arusaamad ja ettekujutused tõhusast pankrotimenetlusest on olnud väga erinevad. Seda on olnud pidevalt tunda ka maksejõuetusõiguse revisjonikomisjoni liikmena ning seaduse muudatustega tutvudes.
Esialgsest nimekirjast lõpliku nimekirjani
Alates 01.02.2021 hakkab kehtima uus pankrotiseadus, mille kohaselt muutub nõudeavalduste kaitsmise kord. Praegu kehtiva regulatsiooni järgi peab nõudeid kaitsma nõuete kaitsmise koosolekul, kuid uuest aastast toimub nõuete ja nõudeid tagavate pandiõiguste kaitsmine kirjalikus menetluses. Jaotusettepanekut enam tunnustatud nõuete nimekirja alusel ei koostata. Jaotusettepaneku asendab kohtu poolt kinnitatud võlausaldajate nimekiri.
Pankrotihaldur koostab esialgse võlausaldajate nimekirja ühe kuu jooksul, pärast kahe kuu möödumist pankrotiteate ilmumisest väljaandes Ametlikud Teadaanded, esitatud nõudeavalduste alusel, mille esitab võlausaldajatele kirjalikus menetluses tutvumiseks. Haldur teatab võlausaldajate nimekirjaga tutvumise ja vastuväidete esitamise võimalusest ning tähtajast väljaandes Ametlikud Teadaanded ja määrab esialgse võlausaldajate nimekirjaga tutvumise ja vastuväidete esitamise tähtaja, mis ei või olla lühem kui 15 päeva ega pikem kui 30 päeva.
Võlausaldaja võib esitada nõuetele kirjalikke põhistatud vastuväiteid, millele lisatakse tõendid vastuväites nimetatud asjaolude kohta ja taotlused tõendite kogumiseks. Menetlusosalised võivad esitada hagimenetluses lubatud tõendeid. Kohus jätab pärast tähtaega esitatud või põhistamata vastuväite võlausaldajate nimekirja kinnitamisel tähelepanuta.
Nõuete esitamise järgselt kontrollib haldur nõuete põhjendatust ja nõuet tagavate pandiõiguste olemasolu. Kui selleks on alust, esitab haldur nõudele või pandiõigusele kirjaliku põhistatud vastuväite.
Pärast vastuväidete esitamise tähtaja möödumist edastab haldur nõudele või pandiõigusele esitatud vastuväited, sealhulgas halduri enda vastuväited võlausaldajatele tutvumiseks. Haldur määrab tähtaja, mille jooksul võlausaldaja võib vastuväite kohta esitada haldurile kirjalikke seisukohti ja taotlusi (näiteks kui võlgnik on esitanud vastuväite). Seisukohale lisatakse tõendid seisukohas nimetatud asjaolude kohta ja taotlused tõendite kogumiseks. Tähtaeg seisukohtade ja taotluste esitamiseks ei või olla lühem kui 15 päeva ega pikem kui 30 päeva. Kohus jätab pärast tähtaega esitatud seisukohad ja taotlused võlausaldajate nimekirja kinnitamisel tähelepanuta.
Seejärel vormistab pankrotihaldur lõpliku võlausaldajate nimekirja ja esitab kohtule kinnitamiseks 30 päeva jooksul pärast seisukohtade ja taotluste esitamise tähtaja möödumist. Kui ei esita ühtegi vastuväidet, esitab haldur lõpliku võlausaldajate nimekirja kohtule lahendamiseks ilma seisukohtade ja taotluste esitamise tähtaega andmata.
Kuidas lahendatakse vastuväited?
Kohus lahendab võlausaldajate nimekirja kinnitamisel nimekirja juurde esitatud vastuväited, seisukohad, taotlused ja avaldused sisuliselt, määrab nõuete rahuldamisjärgud ja jaotised ning kinnitab võlausaldajate nimekirja 30 päeva jooksul selle saamisest arvates kohtumäärusega.
Kohus jätab võlausaldajate nimekirja kinnitamata ja tagastab selle haldurile määrusega, kui võlausaldajate nimekirja vormistamisel ei ole järgitud pankrotiseaduses sätestatud korda ning kohus ei saa ise puudust kõrvaldada.
Nõue ja nõude rahuldamisjärk ning nõuet tagav pandiõigus loetakse tunnustatuks, kui sellele ei vaidle vastu haldur ega ükski võlausaldaja, samuti siis, kui vastuväite esitanud võlausaldaja või haldur vastuväitest oma avaldusega loobub. Varasemalt polnud vastuväitest avaldusega loobumine võimalik.
Kui võlausaldaja nõue on jäänud tunnustamata, siis selle võlausaldaja vastuväidet teise võlausaldaja nõudele ei arvestata. Kui teise võlausaldaja nõudele ei ole rohkem vastuväiteid esitatud, loetakse see nõue tunnustatuks.
Kui nõue on mõjuval põhjusel esitatud pärast kahte kuud pankrotiteate ilmumist väljaandes Ametlikud Teadaanded, ennistab kohus võlausaldaja taotlusel nõude esitamise tähtaja. Selleks esitab võlausaldaja taotluse koos nõudeavaldusega haldurile, kes edastab dokumendid koos enda seisukohaga kohtule. Taotluse nõude esitamise tähtaja ennistamiseks saab esitada kuni halduri poolt võlausaldajate nimekirja kohtule kinnitamiseks esitamiseni.
Kirjaliku põhistatud vastuväite võlausaldaja nõudele võib esitada ka võlgnik ise. Võlgniku vastuväide ei takista nõude tunnustamist, kuid sel juhul ei ole võlausaldajate nimekirja kinnitamise määrus täitedokument nõude osas, millele võlgnik vastuväite esitas. Kui võlausaldaja soovib, et kohtumäärusel oleks ka täitedokumendi tähendus, peab ta seoses võlgniku vastuväitega esitama haldurile taotluse, et kohus vaataks läbi ka võlgniku vastuväite võlausaldajate nimekirja kinnitamise menetluses.
Loodame, et ettevõtluskliima paraneb
Olulisemate muudatustena pankrotiseaduses toon esile veel füüsiliste koosolekute osakaalu vähenemise pankrotimenetluses, pankrotivõlgniku mittekonstruktiivse käitumise võimaluste ahenemise, pandipidaja positsiooni tugevnemise ning pankrotihalduri töökorralduses ja tasustamises toimuvad muudatused. Väga positiivse momendina tooksin siinkohal välja asjaolu, et alates 01.02.2021 on pankrotihalduri poolt esitatavad tagasivõitmise hagid riigilõivuvabad, mis vähendab pankrotimenetluse kulusid ning võimaldab võlausaldajatel saada suuremas summas oma nõuet rahuldada.
Kokkuvõtvalt loodame kõik, et üleminek uuele korrale on sujuv, pankrotimenetlustes nõuete rahuldamise suurus kasvab, menetlus kiireneb, raskemaks muutub seaduse rikkumine ning Eesti ettevõtluskliima paraneb vaatamata COVID pandeemiale. Kes ise seaduse vastu igapäevaselt sügavat huvi ei tunne, see peaks jätkuvalt abi otsima vastava ala spetsialistilt.
(Loe pikemalt Äripäeva veebist: https://www.aripaev.ee/arvamused/2021/01/22/terje-eipre-mis-juhtus-pankrotiseadusega)