Lõuna-Ameerikat vallutama läinud Eesti idufirma Compare Finance OÜ lõpetas pankrotis
Läinud nädalal kuulutati välja laenuvõrdlusroboti teenust pakkunud ning eeskätt Lõuna-Ameerika turule keskendunud Compare Finance OÜ ehk askRobini pankrot. Compare Finance OÜ (edaspidi nimetatud „võlgnik“) pakkus finantsturundusteenuseid kaubamärgi AskRobin all, mis kujutab endast turumehhanismi laenupakkujate ja -soovijate kokku viimiseks. Ettevõtte missiooniks oli avardada vähese krediidikogemuse ja -kõlblikkusega tarbijate finantseerimisvõimalusi ning luua laenuandjatele tõhusad turusegmenteerimisvahendid. Tegemist on Startup-iga, mis kaasas investoreid. Peamisteks turgudeks olid 2020. aastal Mehhiko, Kolumbia ja Argentiina.
Firma, kuhu kühveldasid teiste seas raha ka tuntud ettevõtjad Kristjan Rahu, Ragnar Sass ja Taavi Tamkivi, teatas oma raskustest selle aasta alguses ning pankrotiloost on mõndagi õppida nii teistel idufirmadel kui ka näiteks pankrotihalduril, leiavad asjaosalised.
Pankrotihaldur Terje Eipre sõnul on firmal kohustusi enam kui 650 000 euro eest ning ettevõtte varad seda ei kata. Läbirääkimised täiendava kapitali kaasamiseks olemasolevatelt ja uutelt investoritelt ebaõnnestusid, lisas Eipre.
Investori ja rahapesu tõkestamise platvormi Salv asutaja Taavi Tamkivi ütles, et täpset summat, kui palju ta askRobinisse suunas, ta ei mäleta, ent see võis jääda 10 000–30 000 euro vahele. Tamkivi tõdes, et idufirmasse investeerimine ongi riskantne ning kaotused paratamatud. Küll tõdes ta, et askRobini meeskond oli hea ja probleem, mida lahendama asuti, suur. Seetõttu on tal kahju, et asi ei õnnestunud.
Samas nentis Tamkivi, et vaatab oma investeeringut idufirmadesse ka ettevõtja vaatest. See tähendab, et kui rahaliselt läheb panus vett vedama, võib ta enda meeskonda saada väärt liikme. See on eriti oluline praegusel pingelisel tööjõuturul, märkis Tamkivi. Küsimusele, kas ta on oma alternatiivset plaani tahtnud rakendada ka askRobini meeskonna peal, vastas Tamkivi, et pole sellele veel mõelnud.
Kokku on askRobinil eri riikidest kokku umbes 50 võlausaldajat, ütles haldur Eipre. Peamised võlausaldajad on teised ettevõtted, kelle nimesid ta aga nimetada ei soovinud. Suurim võlausaldaja ootab tagasi 200 000 eurot.
Ettevõtte juhatuse liige Rain Sepp ütles, et ei soovi pankrotiprotsessi ajal kommentaare jagada. Selle aasta alguses kirjutas Sepp portaalis LinkedIn, et tal on raske kaotust tunnistada. “Ma olen võitleja. Kuid täna pean tunnistama, et ainus õiglane asi, mida teha, on meie äri peatada ja sulgeda,” kirjutas ta mõne aja eest. Loe tema sõnavõttu siit.
Õpetlik pankrot teistele
Investor Tamkivi märkis, et askRobini pankrot on märgiline, sest tegu on tema teada ühe esimese idufirmaga, kes läbib ametliku pankrotikadalipu.
Tamkivi lisas, et meedia vahendusel on sageli pankrotiasjadel susserdamise maik man, mistõttu on hea, kui on tekkimas eeskuju, kuidas saab ausalt ja puhtalt lõpetada oma ebaõnnestunud äri.
Mehhiko firma tuleb maha müüa
Selleks aga, et pankrotiasjaga ühele poole saada, tuleb realiseerida ettevõtte varad. Pankrotihaldur Eipre sõnul on Compare Finance’i varad osalus tütaräriühingutes, nõuded deebitoride vastu, tehnoloogiaplatvorm, domeen ja konto jääk.
Pankrotivarasse kuulub Eipre sõnul osalus Hispaanias registreeritud tütarfirmas. Samuti kuulub võlgnikule 99% osalus Mehhikos registreeritud äriühingus. See tähendab, et nii Mehhiko kui Hispaania firmad tuleb maha müüa.
Eipre märkis, et pankrotimenetlused muutuvad üha keerulisemaks ja rahvusvahelisemaks. Samas nentis ta, et niisugustes menetlustes tulebki kogu vara realiserida. Eiprel on ette tulnud müüke kinnisvarast loomakarjadeni ja mõnikord ka hirvesarvedeni.
Koroona pani põntsu
Eipre selgitas, et askRobinil ei õnnestunud ärimahtu kasvatada suuresti koroonapandeemia tõttu tekkinud laenufirmade huvi languse tõttu. Samuti ei olnud teenuse hind piisav, et katta ettevõtte jooksvaid tegevuskulusid.
Kuna 2021 sai askRobinile selgeks, et ärikeskkond lähiajal ei parane ja on suuresti ettenägematu, siis ei olnud võimalik ega ka õige lisakapitali enam kaasata, selgitas Eipre. Seetõttu esitatigi pankrotiavaldus.
Tegutses Lõuna-Ameerikas
Läinud kuul oleks askRobin pidanud tähistama oma viiendat sünnipäeva. Ettevõte eesmärk oli pakkuda võimalust kokku viia laenupakkujad ja -soovijad. Sisuliselt oli tegu laenuvahenduse platvormiga, mis viis kokku laenuvahendaja vastava krediidiskooriga inimesega. Kuna aga paljudel inimestel nii-öelda krediidiskoor puudus, ei võta pangad neid jutule. AskRobini idee oligi ise krediidiskoor kokku panna.
Tunamullu olid askRobini peamised turud Mehhiko, Colombia ja Argentina. Aasta konsolideerimata müügikäive oli 158 000 eurot, töötajaid oli keskmiselt 12.
Ärimudeli väljaarendamist ja välisturgudel laienemist toetasid 1,7 miljoni euro suuruse konverteeritava laenuga iduinvestorid Eestist ja välismaalt.
AskRobin kaasas 2019. ja 2020. aastal investoritelt kokku 3,5 miljonit eurot, et katta jooksvaid tegevuskulusid, ütles Eipre.
Loe pikemalt Äripäeva veebist: https://www.aripaev.ee/uudised/2022/02/08/louna-ameerikat-vallutama-lainud-eesti-idufirma-lopetas-pankrotis