Eraisiku pankrot on tõsine ja keeruline samm, mis võib tunduda hirmutav ja stressirohke.
Samas mõnikord võib see olla ainus lahendus, et vabaneda talumatust võlakoormast ja alustada uut elu rahalise kindlustunde suunas.
Eestis on eraisiku maksejõuetuse seadusandlik raamistik loodud selleks, et pakkuda abi inimestele, kes on sattunud lootusetult raskesse majanduslikku olukorda. Füüsilise isiku maksejõuetusavalduses saab taotleda pankroti väljakuulutamist, kohustustest vabastamist ja alternatiivselt ka võlgade ümberkujundamist. Võlgnik võib jätta menetluse liigi ka kohtu otsustada.
Märgid pankroti taotlemise vajalikkusest
Maksejõuetusavalduse esitamine ei ole mingil juhul lihtne otsus ja seda tuleks kaaluda alles siis, kui kõik muud lahendused on ammendatud. Millised on aga märgid, et pankroti taotlemine võib olla vajalik?
- Püsiv maksejõuetus: kui isik ei suuda pikka aega täita oma rahalisi kohustusi, nagu laenumaksed, kommunaalkulud või muud arved, võib see viidata maksejõuetusele. Kui sissetulekud on püsivalt väiksemad kui kohustused, on pankroti taotlemine üks võimalus.
- Kohtutäiturite surve: kui võlad on kasvanud nii suureks, et kohtutäiturid on juba alustanud vara ja sissetulekute arestimist, võib pankroti väljakuulutamine olla üks võimalus, et peatada edasised sundtoimingud ja saavutada võlgadest vabanemine.
- Laenudega seotud probleemid: kui võlad on nii suured, et uusi laene võetakse vanade laenude katteks ja sellest hoolimata ei suudeta makseid teha, võib see olla märk, et pankrot on vajalik. See viitab tavaliselt sellele, et inimene on sattunud võlakeerisesse, millest on raske väljapääsu leida ilma drastiliste meetmeteta.
- Kokkulepete mittetoimimine: kui võlausaldajatega pole võimalik jõuda kokkuleppele maksegraafikute muutmiseks või võlgade restruktureerimiseks ning võlausaldajad nõuavad täies mahus võlgade tasumist, võib pankrot olla vajalik samm.
Taotlemise protsess
Eraisiku pankroti taotlemine Eestis algab kohtule maksejõuetusavalduse esitamisest. Selleks tuleb esitada avaldus elukohajärgsele maakohtule koos maksejõuetuse põhistamise ja tõenditega, mis näitavad, et isik on maksejõuetu.
Avalduse võib esitada võlgnik, võlgnikust abikaasad ühiselt või võlausaldaja.
Kohus analüüsib olukorda ja otsustab, kas määrata avaldajale usaldusisik, kes koos vara ja võlanimekirjaga annab kohtu ja võlgniku jaoks hinnangu võlgniku varalise olukorra, makseraskuste põhjuste jm kohta, sh selle kohta, millise menetluse kaudu saab võlgniku olukorra parimal viisil lahendada. Pankroti väljakuulutamise korral määratakse pankrotihaldur, kes aitab korraldada võlgade tasumist ja võimalusel vara müümist.
Tagajärjed
Pankroti väljakuulutamine toob kaasa mitmeid tagajärgi, mida tuleb enne otsuse langetamist hoolikalt kaaluda.
- Vara müük: pankrotihaldur võib müüa pankrotivara, et katta võlad. See tähendab, et isik võib kaotada oma vara, sealhulgas kinnisvara ja muud väärtuslikud esemed.
- Krediidireitingu langus: pankroti väljakuulutamine mõjutab isiku krediidireitingut negatiivselt, muutes tulevikus laenude saamise keerulisemaks.
- Maksuvabastus: pankrotivara müügist saadud tulu võib osaliselt või täielikult vabastada maksukohustusest, kuid see sõltub konkreetsetest asjaoludest ja kokkulepetest.
- Võlgade kustutamine: pärast pankrotimenetluse lõppu võivad võlad olla osaliselt või täielikult rahuldatud. Kui peale pankrotimenetluse lõppu jäi üles veel kohustusi võlausaldajate ees, siis kohtuniku otsusel jätkub võlgniku kohustustest vabastamise menetlus, mis kestab üldreeglina 3 aastat, arvates pankroti väljakuulutamisest. Seda tähtaega saab kohus ka olenevalt asjaoludest pikendada. Kui võlgnik on oma kohustusi menetluse ajal nõuetekohaselt täitnud ja võlausaldajate nõudeid on rahuldatud arvestatavas ulatuses, võidakse isik vabastada kõigist enne pankrotimenetlust tekkinud kohustustest. See annab isikule võimaluse alustada uut rahalist elu ilma eelneva võlakoormata. Pankrotimenetluse ja kohustustest vabastamise menetluse ajal võetud kohustustest ei vabastata.
Alternatiivid
Enne pankroti taotlemist tasub kaaluda ka alternatiivseid lahendusi.
- Võlanõustamine: professionaalne võlanõustamine võib aidata leida võimalusi võlgade restruktureerimiseks või maksegraafikute muutmiseks, mis võib aidata vältida pankroti väljakuulutamist.
- Laenude konsolideerimine: mitme laenu ühendamine üheks laenuks madalama intressimääraga võib aidata vähendada igakuiste maksete suurust ja muuta võlgade tasumise lihtsamaks.
- Maksegraafikute muutmine: kokkulepped võlausaldajatega maksegraafikute muutmiseks või ajutiseks maksepuhkuseks võivad aidata leevendada ajutist rahalist kitsikust.
Kokkuvõtteks
Eraisiku pankroti taotlemine on oluline ja keeruline otsus, mis tuleb langetada hoolikalt kaaludes. See võib pakkuda leevendust lootusetult raskes rahalises olukorras, kuid samas kaasnevad sellega olulised tagajärjed, mida tuleb enne otsuse tegemist põhjalikult mõista.
Enne pankroti taotlemist tasub konsulteerida spetsialistidega ja kaaluda kõiki võimalikke alternatiive.
Autorid: vandeadvokaat Terje Eipre ja advokaat Jüri Sulin
Avaldatud SIIN.