
Eraisiku pankrot: millal kaaluda ja kuidas taotleda?
Eraisiku pankrot kõlab paljudele hirmutavalt, ent teatud olukordades on see parim võimalus rahaliselt puhtalt lehelt alustamiseks. Kui võlgu on rohkem, kui inimene suudab tagasi maksta, võib pankrot pakkuda väljapääsu.
Eestis on eraisiku maksejõuetuse seadusandlik raamistik loodud selleks, et pakkuda abi inimestele, kes on sattunudlootusetult raskesse majanduslikku olukorda. Füüsilise isiku maksejõuetusavalduses saab taotleda pankroti väljakuulutamist, pankroti väljakuulutamist ja kohustustest vabastamist ning alternatiivselt ka võlgade ümberkujundamist. Võlgnik võib jätta menetluse liigi ka kohtu otsustada.
Millal tasub pankroti peale mõelda?
- Sa ei suuda enam arveid maksta. Kui sissetulekud on püsivalt väiksemad kui igakuised kohustused ning laenude ja kommunaalkulude tasumine on muutunud võimatuks.
- Kohtutäiturid on juba mängus. Kui su vara või sissetulekuid on hakatud arestima, võib pankroti väljakuulutamine olla üks võimalus, et peatada edasised sundtoimingud ja saavutada võlgadest vabanemine.
- Võtad uusi laene vanade katteks. Laenude võtmine vanade tasumiseks on tähtis hoiatusmärk võlakeerisest.Pankrot võib pakkuda väljapääsu.
- Võlausaldajad ei tee koostööd. Kui maksegraafikute osas kokkuleppele ei jõuta, võib pankrot olla ainus lahendus.
Kuidas käib pankroti taotlemine?
Eraisiku pankroti taotlemine Eestis algab maakohtule maksejõuetusavalduse esitamisest
Selleks tuleb esitada avaldus elukohajärgsele maakohtule koos maksejõuetuse põhistamise ja tõenditega, mis näitavad, et isik on maksejõuetu. Avalduse võib esitada võlgnik, võlgnikust abikaasad ühiselt või võlausaldaja. Kohus analüüsib olukorda ja otsustab, kas määrata avaldajale usaldusisik, kes koos vara ja võlanimekirjaga annab kohtu ja võlgniku jaoks hinnangu võlgniku varalise olukorra, makseraskuste põhjuste jm kohta, sh selle kohta millise menetluse kaudu saab võlgniku olukorra parimal viisil lahendada. Pankroti väljakuulutamise korral määratakse pankrotihaldur, kes aitab korraldada võlgade tasumist ja võimalusel vara müümist.
Mis juhtub, kui pankrot välja kuulutatakse?
- Sinu vara müüakse võlgade katteks.
- Oled kohustatud tegelema mõistlikult tulu toova tegevusega. Sinu sissetulek arestitakse üldjuhul osas(arvestades täitemenetluse seadustikus § 132 sätestatut), mis ületab ühe kuu eest ettenähtud palga alammäära suurust või vastavat osa nädala või päeva sissetulekust. Siin on aga ette nähtud erandeid olenevalt sissetuleku suurusest ja ülalpeetavate arvust. Kohtutäiturite ja Pankrotihaldurite Koja kodulehel on kättesaadav maksejõuetusmenetlustes kasutatav sissetuleku arestimise skeem, millega on soovitatav tutvuda, kui sellega eelnevat kokkupuudet pole olnud.
- Moodustub pankrotivara (vara müügi ja jooksvate sissetulekute, sh. töötasu arvelt), mida käsutab pankrotihaldur. Võlausaldajate nõudeid rahuldatakse pankrotivara arvelt. Võlgniku krediidireiting langeb, mis raskendab tulevikus laenude saamist.
- Võlgade kustutamine. Pärast pankrotimenetluse lõppu võivad võlad olla osaliselt või täielikult rahuldatud. Kui peale pankrotimenetluse lõppu jäi üles veel kohustusi võlausaldajate ees, siis kohtuniku otsusel jätkubvõlgniku kohustustest vabastamise menetlus, mis kestab üldreeglina 3 aastat arvates pankroti väljakuulutamisest. Seda tähtaega saab kohus ka olenevalt asjaoludest pikendada.
- Füüsilise isiku maksejõuetuse seaduse § 50 järgi kui võlgnik vabastatakse oma pankrotimenetluses täitmata jäänud kohustustest, lõpevad pankrotivõlausaldajate nõuded võlgniku vastu, sealhulgas ka nende pankrotivõlausaldajate nõuded, kes ei ole pankrotimenetluses nõudeid esitanud. Kui võlgnik on oma kohustusi menetluse ajal nõuetekohaselt täitnud ja võlausaldajate nõudeid rahuldatud arvestatavas ulatuses, võidakse isik vabastada kõigist enne pankrotimenetlust tekkinud kohustustest. See annab isikule võimaluse alustada rahalises mõttes uut elu ilma eelneva võlakoormata Pankrotimenetluse ja kohustustest vabastamise menetluse ajal võetud kohustustest ei vabastata.
Täismahus on artikkel raamatupidamise- ja maksuinfoportaalis RMP.geenius.ee SIIN.